جلد گالینگور | جلد سررسید گالینگور 1400 | جلد سالنامه گالینگور

گالینگور (Hardcover‎): که گاهی جلد سخت هم نامیده می‌شود، یک نوع از چاپِ کتاب معروف به جلد گالینگور (نام تجاری پارچه مورد استفاده در جلد کتاب) است که محدوده‌ای با پوشش محافظ سِفت و سَخت دارد که معمولاً با مقوا پوشش داده می‌شود و با پارچه یا چلوار، یا کاغذ ضخیم و گاهی اوقات چرم ایجاد می‌گردد.

سررسید جلد گالینگور
جلد گالینگور

گالینگور (Hardcover‎): که گاهی جلد سخت هم نامیده می‌شود، یک نوع از چاپِ کتاب (یا سررسید ) معروف به جلد گالینگور (نام تجاری پارچه مورد استفاده در جلد کتاب و سررسید) است که محدوده‌ای با پوشش محافظ سِفت و سَخت دارد که معمولاً با مقوا پوشش داده می‌شود و با پارچه یا چلوار، یا کاغذ ضخیم و گاهی اوقات چرم ایجاد می‌گردد.

اگر کتابهایی مانند دیوان اشعار حافظ و یا پایان ‌نامه‌های دانشجویی را دیده باشید این کتابها دارای جلد گالینگور هستند. این جلد، جلدی ضخیم و محکم با رویه پارچه‌ای یا چرمی است.

اندازه و قطع سررسید (سالنامه) را معمولاً نحوهٔ بُرِش کاغذ تعیین می‌کند. در حال حاضر ۳۲ قَطع کتاب استاندارد وجود دارد که فِلسفهٔ وجودی آن‌ها این است که در این قَطع‌ها، مقدار کمتری از کاغذ در بُرِش‌ها اتلاف شود. یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از این نوع چاپ انعطاف‌پذیر بودن سررسید به واسطهٔ دوخته شدن ستون فُقرات آن در قسمت عَطف است که باعث خشک و محکم شدن جلد سررسید می‌گردد و البته همین موضوع، بَسته به تعداد صفحات، باز ماندن سررسید یا سالنامه بر روی سُطوح صاف را تا حدودی مشکل می‌کند.

سررسید های ( سالنامه ) چاپ گالینگور اغلب جلدهای براقی دارند. معمولاً سررسیدهای دارای جلد شومیز، در قطع رقعی هستند و سررسید های دارای جلد گالینگور یا مقوایی در اندازهٔ وزیری.

سررسید های چاپ شده به شیوهٔ گالینگور نسبت به قَطع وزیری، به اصطلاح با کلاس‌تر هستند و برای کارها و آثار رسمی تر به کار می‌روند. برخی سررسید های چاپ گالینگور اغلب اوقات مزین به روکش جلد هستند که به شکلی هنری تزیین و طراحی شده‌اند هر چند امروزه سررسید های بدون روکش جلد نیز به‌طور فزاینده‌ای محبوبیت یافته‌اند.

مجموعه پیک فدک نیز این جلد را برای قطع های مختلف سررسید (سالنامه ، سررسید وزیری، سررسید اروپایی ، سررسید اروپایی فانتزی ، سررسید یک هشتم) به خصوص قطع وزیری به کاربرده است.